Liberec zaostává v nabídce gymnázií ze celou ČR. Změníme to!
Naše krajské město s více než sto tisíci obyvateli má stejný počet krajem zřizovaných gymnázií, jako sousední (ani ne poloviční) Jablonec nad Nisou. České Budějovice, Olomouc a další města mají min. o jedno více. Žáci v Liberci tak nemají stejnou šanci získat všeobecné vzdělání, jako děti z ostatních (podobně velkých) měst.
Díky malé kapacitě gymnázií potřebovali letos žáci k přijetí na Gymnázium F.X. Šaldy minimálně 82 bodů z testů CERMAT, na Gymnáziu Jeronýmova bylo třeba ještě o dva body více. Celorepublikový průměr se přitom pohybuje okolo 70 bodů. Dostat se na Gymnázium v Liberci není o nic jednodušší, než v Praze, o jejíchž nedostatečných kapacitách se píše v největších domácích denících.
Kde leží příčina? Koncepce školství v ČR náleží Ministerstvu školství, kraje mají v souladu s touto koncepcí vytvářet vlastní, krajské koncepce a zřizovat školy. Jejich rolí ale není celostátní koncepci zpochybňovat a dělat si vlastní (ne)vzdělávací politiku. Přesně to se ale v našem kraji stalo.
Vedení kraje dlouhé roky ignoruje poptávku žáků a jejich rodičů na straně jedné, i koncepci MŠMT na straně druhé a uměle posílá část libereckých žáků na školy, na které nechtějí. Dávno přitom neplatí zažité vnímání gymnázií jako výhradně elitních škol - dnes jde prakticky o jedinou variantu pro humanitně a všeobecně zaměřené žáky, kteří si svým budoucím povoláním ještě nejsou jisti. Zároveň platí, že jsou nejlepší přípravou pro další odborné vzdělávání na vysoké škole. Kromě humanitně zaměřených studentů jde také o budoucí lékaře, učitele, a mnohé další přírodovědné obory.
V takto systémově zanedbané situaci nestačí jen navýšit kapacitu některého ze stávajících gymnázií - nutně potřebujeme otevřít nové. Jen tak se srovnáme s podobně velkými městy a naše děti budou mít stejné příležitosti, jako mají děti v krajích s lepšími a zodpovědnějšími lidmi ve vedoucích funkcích.