KVALITA ŽIVOTA

Program pro krajské volby 2024

Liberecký kraj upadá. A spolu s tím upadá i kvalita života jeho obyvatel.

Ve výzkumu Místo pro život klesl Liberecký kraj v hodnocení kvality života až na 10. místo ze všech 14 krajů v Česku. Dolů ho táhnou hlavně nekvalitní a nedostupné veřejné služby – chybí lékaři a zubaři, střední školy mají nevhodnou oborovou skladbu, chybí místa v domovech pro seniory atd.

V programu se soustředíme na rychlé a razantní řešení těch nejpalčivějších problémů. A také nezapomínáme na to, o čem ostatní politické strany sice rády mluví, ale nikdy v tom nic zásadního neudělají – tedy péči o přírodu, krajinu a řešení klimatické změny. Aktuální povodně nám ukázaly, že tohle téma je dlouhodobě podceňováno. Pokud kraj nezačne na zlepšení stavu krajiny a její schopnosti zadržovat vodu aktivně pracovat, takovým pohromám budeme čelit stále častěji.

ZDRAVOTNICTVÍ

Problém: V Libereckém kraji chybí lékaři a zubaři. Kritická je situace na venkově, ideální není ani ve větších městech. Podle výzkumu Místo pro život mají jen čtyři kraje v Česku méně lékařů na 1 000 obyvatel než Liberecký kraj. Jen ve Středočeském kraji je méně zubařů. Tam se ale za zubaři jezdí do Prahy. Liberecký kraj sice vypisuje dotační program na zřízení ordinací v menších obcích, ty ho ale nevyužívají.

Naše řešení: Jmenuje se KRAJSKÉ POLIKLINIKY. Kraj je zřizovatelem největších nemocnic. Vedle toho ‚založíme i síť krajských poliklinik s ordinacemi rozmístěnými napříč územím kraje. Mladí lékaři, často s malými dětmi, kteří nemají kapacitu provozovat vlastní ordinaci, starat se o administrativu a ekonomický provoz ordinace. Krajské polikliniky jim zajistí zázemí. Zároveň je budou určité dny v týdnu posílat i do ordinací mimo největší města. Doktoři budou moci vykonávat odbornou praxi v nemocnicích, zároveň budou sloužit i v periferních oblastech. S tímto projektem máme zkušenosti – úspěšně se rozjíždí v Ústeckém kraji, od našich zelených zastupitelů o něm máme všechny informace. Zřízení krajských poliklinik můžeme zahájit druhý den po volbách!

MUDr. Anna Kšírová, kandidátka č. 6: „Jde vlastně o malé polikliniky vždy pro několik obcí. V takovém zařízení mohou doktoři pracovat i na částečný úvazek, mohou si vzájemně vykrývat směny, nemají starosti s administrativou a provozem ordinace, nemusí se kvůli vybavení ordinace zadlužit a přitom můžou poskytovat dobrou péči v souladu s nejnovějšími poznatky. To je pochopitelně především pro mladší doktory a doktorky velmi lákavé.“

ŠKOLSTVÍ

Problém: Střední školy v Libereckém kraji jsou zaostalé a špatně připravují naše děti na budoucnost. Ze všech krajů v Česku máme největší podíl míst na učilištích a oborech bez maturity. Na druhou stranu chybí místa na gymnáziích a všeobecných středních školách. Podle výzkumu Místo pro život je v Libereckém kraji nejnižší počet míst na gymnáziích vzhledem k celkovému počtu žáků. Kritická je situace v okresu Liberec – ten má druhý nejnižší počet míst na gymnáziích ze všech 76 okresů, níže už je jen okres Tachov! V Liberci měly děti stejně těžké podmínky dostat se na gymnázium jako v Praze, kde jsou tyto školy nacpané k prasknutí. Liberecký kraj pět minut po dvanácté připravuje nový pavilon Gymnázia F. X. Šaldy, ale projekt je nezvládnutý, nikam se neposouvá, jediný nový ročník v tomto pavilonu navíc je přitom zoufale málo.

Naše řešení: Zajistíme razantní úpravu studijních oborů, které střední školy v našem kraji nabízí. Stavba nových budov není řešení dostatečně rychlé, oproti tomu skladbu oborů jde změnit okamžitě. Na střední školy jmenujeme ředitele, které budeme vybírat pečlivým procesem za účasti odborníků, nikoliv jen byrokratů. Po nových ředitelích budeme chtít jasnou koncepci, jak studijní obory zmodernizují a přidají intenzivnější výuku předmětů pro budoucnost – cizích jazyků, IT, všeobecné podnikatelské a manažerské schopnosti, přehled o světě. Počty míst na gymnáziích navýšíme. Zároveň ale nezapomene i na ostatní školy. I na nich musí dostat děti šanci na lepší budoucnost!

Mgr. Zuzana Pechová, Ph.D., naše kandidátka č. 4: „Zlepšení výsledků znevýhodněných dětí je jedna z nejvýnosnějších investic, kterou může ČR udělat. Lépe vzdělaní lidé nejen přispívají více do ekonomiky, ale také se u nich zvyšuje šance, že lépe na tom budou i jejich děti.“

VEŘEJNÁ DOPRAVA

Problém: Vlaky a autobusy jsou v Libereckém kraji neuvěřitelně drahé. Na mnoha trasách je cesta veřejnou dopravu dražší než jízda autem. Příklad? Jízdenka na autobus z Nového Boru do České Lípy stojí 42 Kč. Přitom je to pouhých 8 km. Za takových podmínek nemůže veřejná doprava fungovat, za takových podmínek budou naše silnice a města i nadále zahlcené automobilovou dopravou.

Naše řešení: To je jednoduché. Ceny jízdenek je potřeba zlevnit. Peníze na to kraj má. Ročně posílá přes miliardu na opravy silnic, spousta projektů je přitom zbytečně předražená. Příklad? V Benešově u Semil se opravuje 1,6 km silnice za neuvěřitelných 189 mil. Kč! Kraj by si také měl vybrat více peněz na veřejnou dopravu od menších obcí. Zatímco ve větších městech se jejich obyvatelé skládají na městskou hromadnou dopravu, na menších obcích se za veřejnou dopravu platí mnohem méně. Rozdíl je diskriminační. Obyvatelé vesnic platí prostřednictvím obecních rozpočtů za veřejnou dopravu do krajské kasy cca 500 Kč ročně. Obyvatelé Liberce platí na MHD a krajské vlaky a autobusy zhruba osmkrát více! MHD ve velkých městech je přitom důležitá pro všechny obyvatele kraje. Bez ní by doprava ve městech zkolabovala, do měst přitom dojíždí desetitisíce lidí za prací, do škol či za nákupy. Veřejná doprava musí být v kraji financována férově!

Mgr. Jindřich Felcman, Ph.D., náš kandidát č. 3: „Fungující doprava nerovná se velké zakázky na opravy silnic pro stavební firmy. Podpora individuální a veřejné dopravy musí být vyvážená. Stejně tak musí být vyvážené financování veřejné dopravy mezi malými obcemi a většími městy. Občané větších měst nemohou být politikou kraje neustále znevýhodňováni.“

TURÓW

Problém: Hnědouhelný povrchový důl Turów má rozlohu přes 30 čtverečních kilometrů a dech beroucí hloubku přes 330 metrů. Desítky let do sebe stahuje spodní vodu ze širokého okolí. Vzhledem k těsnému sousedství České republiky a Německa dochází k zásadním přeshraničním negativním vlivům. Česká republika podala v roce 2021 na Polsko žalobu k Soudnímu dvoru EU, která byla ale těsně před vynesením finálního rozsudku v únoru 2022 vládou ČR stažena na základní mezistátní dohody. Díky ní získal Liberecký kraj finanční kompenzace zejména na výstavbu náhradního zásobování domácností pitnou vodou. Už nyní je ovšem zřejmé, že kompenzace celé náklady na výstavbu nepokryjí a dojde tak k porušení základního principu evropské ochrany životního prostředí. Ten říká, že způsobené škody musí platit jejich původce. Pouze tak můžeme skutečně motivovat znečišťovatele, aby svůj negativní vliv na životní prostředí minimalizovali.
Elektrárna, která vytěžené uhlí spaluje, velice negativním způsobem ovlivňuje kvalitu ovzduší v Libereckém kraji. Jen toxické rtuti, jejíž smrtelná dávka pro člověka je pouhý 1 gram, vypustí ročně přes 330 kilogramů.

Naše řešení: Budeme usilovat o obnovení mezivládním jednání o budoucnosti těžby a spalování uhlí v našem bezprostředním sousedství. Nová polská vláda podle všech indicií buducnost dolu nyní znovu zvažuje. Máme znovu příležitost pro Hrádecko a Frýdlantsko zajistit lepší budoucnost, než která tyto mikroregiony čeká, pokud bude docházet k nekoordinovanému útlumu těžby, se všemi jeho sociálními dopady. Na krajské úrovni s polskými politickými protějšky prosadíme, aby se region znovu přihlásil do transformačního fondu EU, ze kterého byl díky povolení do roku 2044 vyřazen. Tranformace regionu je neodkladná a pro její nastartování učiníme maximum.

Mgr. Milan Starec, lídr naší kandidátky: „Jednání o mezivládní dohodě byla obrovská promarněná příležitost. Místo plánování budoucnosti a transformace regionu se v reálu domluvily podmínky, za kterých může těžba pokračovat dalších 20 let. Musíme se nutně vrátit k podstatě problému, postavit se k němu čelem a začít jednat znovu.“

PÉČE O SENIORY

Problém: V oblasti péče o staré lidi Liberecký kraj fatálně selhal. Dle výzkumu Místo pro život je pouze v Praze a Jihomoravském kraji menší počet lůžek v domovech pro seniory na počet obyvatel než v Libereckém kraji. I když starých lidí neustále přibývá, za 12 let pod vedením hejtmana Martina Půty se nepostavil jediný nový veřejný domov důchodců. Až na jednu výjimku. Aktuálně se otevírá jeden menší domov důchodců, který kraj zafinancoval. Kde? V Hrádku nad Nisou. Náklady? 271 milionů za 42 lůžek. Jedno lůžko stálo neuvěřitelných 6,5 milionu Kč!

Naše řešení: Síť veřejných domovů pro seniory je potřeba rozšiřovat. Kraj musí být lídrem, už nyní jich provozuje v kraji hned několik, které v době vzniku krajů dostal do správy. Při jejich provozu může využívat úspory z rozsahu. Domovy pro seniory přitom nejsou nikterak ztrátová záležitost. Na jejich výstavbu lze získat dotace, následně jde o významný zdroj pracovních míst.

Mgr. Jindřich Felcman, Ph.D., náš kandidát č. 3: „Vedení kraje se své odpovědnosti v péči o staré lidi zbavilo. Tento segment tak obsadili soukromí provozovatelé. Ti si ovšem často účtují za pobyt mnohem více než domovy veřejné. Alespoň pro méně majetné seniory je třeba kapacitu veřejných domovů doplnit.“

ENERGETIKA

Problém: Lidi stále trápí vysoké ceny energií. Zároveň potřebujeme jako stát co nejdříve upustit od spalování fosilních paliv, potřebujeme rozvíjet obnovitelné zdroje energie. Výkon uhelných elektráren musíme do nejdříve nahradit a právě obnovitelné zdroje energie je možné vybudovat rychle, narozdíl od nových jaderných bloků.

Naše řešení: Díky nové legislativě můžeme jako kraj rozvíjet komunitní energetiku, která řeší jak výstavu OZE, tak díky decentralizovanému charakteru vrací energetiku do rukou lidem - domácnostem a firmám. Každý z nás se může stát producentem elektrické energie: buď formou investice v rámci energetického družstva nebo poskytnutím své střechy či pozemku pro výstavbu OZE.

Mgr. Milan Starec, lídr naší kandidátky: „Komunitní energetika kombinuje řešení hned dvou problémů naráz: drahých energií a pomalu se rozvíjejících obnovitelných zdrojů energie. Lidé jim budou daleko více nakloněni, když z jejich provozu budou sami benefitovat formou rapidně snížených nákladů na energie. Zapojit se přitom může opravdu každý, dle svých individuálních možností.“

PÉČE O KRAJINU A KLIMA

Problém: Klimatická změna je tu, v Česku setrvale stoupají teploty, vlny veder se prodlužují. Krajina tak stále častěji čelí vysychání. Náhlé přívalové deště pak naopak v utužené a vyschlé krajině způsobují ničivé záplavy. Nelze čekat se založenýma rukama, než se velké zemědělské podniky či byrokracie  kolem zemědělské dotační politiky rozhoupají. Kraj musí do léčby krajiny aktivně vstoupit.

Naše řešení: Už v roce 2019 jsme na kraji prosadili fond na opatření pro zadržování vody v krajině. Kraj má možnost zajistit si administrativní kapacitu, vyrazit za zemědělci a vlastníky pozemků do terénu a pomáhat jim s papírováním kolem přípravy takových projektů. Nikdo jiný to za něj neudělá. Obce jsou na to příliš malé, ministerstva příliš daleko. Když fond začínal, bylo v něm 15 milionů. To bylo málo, ale byl to začátek. Po posledních 4 letech je ve fondu jen 9 milionů Kč!

prof. Ing. Josef Šedlbauer, Ph.D.: „Na Libereckém kraji jsem prosadil podporu projektů na zadržování vody v krajině. O životním prostředí učím studenty na univerzitě. Rodem a duší jsem sedlák a vím, že krajina je grunt, o který se potřebujeme starat.“

EKONOMIKA

Problém: V Libereckém kraji už jsme to zažili. Byli jsme region, který desítky let skrze výrobu textilních strojů určoval celé průmyslové odvětví. A pak se tato výroba během krátké doby přesunula do levnějších destinací a u nás zanikla. Další takovou oblastí je sklářství, kde dnes vyrábíme pouze speciální výrobky. Současným dominantním průmyslem našeho kraje je automotive. Toto odvětví se bude v příštích letech prudce měnit vlivem přechodu na elektromobilitu a automatizaci za pomoci AI. Skupina VW ohlásila, že během několika let propustí až 40 % zaměstnanců. Máme tedy jen krátký čas na to otočit kormidlem a vyhnout se vysoké nezaměstnanosti a ekonomickým problémům.

Naše řešení: Potřebujeme změny zejména ve středním školství, ale i ve vzdělávání dospělých, a podporu firem v zavádění tzv. ESG přístupu. Co je to? Environmental Social Governance. Tahle tři písmena skrývají důraz na společenskou odpovědnost firmy i ohledy na životní prostředí. Rozvoj tohoto přístupu nám dá nové možnosti stát se opět kolébkou inovativních technologií, materiálů a výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Kraj musí firmy podpořit tak, že bude vytvářet odborné zázemí pro ESG přístupy, musí rozvíjet moderní odpadové hospodářství, ekologické dopravní systémy nebo čistou energetiku. Firmy budou moci pak samostatně a kreativně navazovat svojí činnost i na tyto provozy kraje.

Ing. Daniel Nevařil, náš kandidát č. 15: „Vždycky mě rozesměje, když slyším české politiky naříkat, jak ohledy na životní prostředí ničí byznys. Celý proces ve skutečnosti táhnou dopředu samotné firmy. Řídí se přitom – jako vždy – železnými zákony trhu: „Ušetříš energii? Vyděláš! Ušetříš materiál? Vyděláš! Využiješ zbytky či odpad? Vyděláš!“

BEZPEČNOST

Problém: V Libereckém kraji neustále stoupá kriminalita. Podle výzkumu Místo pro život je jen v Praze a na Ústecku více trestných činů na 1 000 obyvatel! Problémy se koncentrují ve větších městech, ve vazbě na průmyslové zóny. V nich pracuje mnoho zahraničních dělníků, ti zde přežívají velmi často v provizorních podmínkách, na dělnických ubytovnách. Bez rodinného zázemí a regulérního bydlení inklinují k rizikovému trávení volného času.

Naše řešení: Velcí zaměstnavatelé musí převzít větší odpovědnost za svoje zaměstnance. Kraj s nimi musí vyjednat posílení integračních center, rozvoj prostorů a aktivit pro smysluplné trávení volného času. Nikdo jiný to za kraj neudělá. Města a obce nechtějí o zaměstnavatele na svém území přijít, stát a jeho úřady jsou daleko. Právě kraj musí být tím, kdo bude integraci zahraničních pracovníků koordinovat.

Mgr. Milan Starec, lídr naší kandidátky: „Bez zahraničních pracovníků by tu velké továrny už roky nemohly fungovat. Je jasné, že práce zahraničních pracovníků přináší do našeho kraje prosperitu. Nelze ale odhlížet od toho, že jsou s tím spojené i problémy. Rozvoj integračních center je řešení.“

KULTURA

Problém: V kraji je nastaveno nevyvážené financování nejvýznamnějších kulturních zařízení. Příkladem jsou liberecká divadla F. X. Šaldy a Naivní divadlo. Jde o divadla, do kterých se sjíždějí diváci z celého kraje, působí v nich špičkové soubory, reprezentují náš kraj v celém Česku. Kdo je financuje? Město Liberec posílá na jejich provoz 160 mil. Kč ročně. Liberecký kraj pouhých 7 milionů… Divadla přitom balancují na hraně přežití. Jejich zaměstnanci mají nízké mzdy, není na investice do budov a materiálu.

Naše řešení: Kraj musí převzít větší odpovědnost za provoz kulturních zařízení regionálního významu. Nejde jen o liberecká divadla, jde i o další obdobná zařízení v kraji, která slouží obyvatelům v širším okolí. Na druhou stranu, krajem podpořené liberecké divadelní soubory by mnohem více vyrážely do ostatních měst. Za příspěvek kraje dohodneme s libereckými divadly výjezdy na scény a do kulturních domů v celém kraji!

Jindřich Gubiš, náš kandidát č. 9: „Kultura nesmí být vnímána jako něco, co se týká jen městských intelektuálů z kaváren. Kultura má přinášet radost i zamyšlení každému. Chci poslat liberecké divadlo do kraje. Spojí to lidi napříč krajem, pomůže to překlenout stále se prohlubující příkop mezi městy a venkovem.“

PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Problém: Duševní potíže jsou stále větším rizikem pro naši společnost. A hlavně pro mladé. Podle Národního ústavu duševního zdraví vykazuje až 40 % žáků devátých tříd základních škol známky střední až těžké deprese a 30 % z nich má známky úzkosti. V Česku je přitom zoufalý nedostatek psychiatrů. Liberecký kraj sice nedávno otevřel svoje první centrum duševního zdraví, jenže to je pro celý kraj zoufale málo. Navíc centra duševního zdraví léčí pacienty, až když už jsou na tom hodně špatně.

Naše řešení: Mnohem účinnější je prevence. A tady má kraj ve svých rukou klíčové nástroje. Zřizuje střední školy. Ty přitom neustále trpí nedostatkem školních psychologů a sociálních pracovníků. Jelikož jde o tzv. nepedagogické pracovníky, jejich tabulkové platy vyplácené státem jsou velmi nízké. Psychologů není takový nedostatek, ale raději si otevřou soukromou praxi, kde si vydělají lepší peníze, než aby pracovali ve školách. Před tímto problémem nesmí kraj strkat hlavu do písku a musí školám pomoci platy pro psychology a sociální pracovníky dofinancovat!

MUDr. Michaela Krtičková, naše kandidátka č. 8: „Jsem povoláním psychiatrička, vím, že je nás zoufale málo. To se bohužel nedá řešit rychle, slibovat to, by bylo falešné. Nicméně náš nedostatek je spojený i se zanedbanou prevencí. Lidí s duševními problémy může být mnohem méně, když se budeme o duševní hygienu starat už u dětí.“

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ PRO LIDI

Problém: Města se rozrůstají do okolní krajiny. Podívejte se kolem Liberce, Jablonce, České Lípy, Turnova… Tam, kde byly dříve louky a pole, stojí dnes průmyslové haly a rodinné domy. Obyvatelé měst to mají dál do přírody na procházku. Kvalitní příroda je přitom hlavní deviza našeho kraje. Pokud tu budeme mít zdravou a příjemnou krajinu, lidi zde budou chtít žít. Udržíme u nás dost doktorů, expertů, podnikavých lidí, kteří upřednostní příjemnou krajinu kolem jejich domova oproti větším výdělkům v Praze.

Naše řešení: Největší tlak je mezi dvěma největšími městy kraje, Libercem a Jabloncem nad Nisou. Prosečský hřeben je stále těsněji obklopen novou zástavbou. Je potřeba zajistit jeho ochranu, kraj zde může vyhlásit přírodní park, tím další rozšiřování zástavby zastavit. Ve spolupráci s vlastníky lesů a zemědělských pozemků je potřeba krajinu kolem měst ozdravit. Eliminovat riziko lesních požárů, vysychání polí a rozfoukávání prachu z nich větrnou erozí. Vedle toho má Liberecký kraj ohromnou příležitost – opuštěný prostor bývalého vojenského prostoru Ralsko. Zde by měla správa tohoto území jednoznačně směřovat k rozvoji přírodních funkcí. Obdobně jako v rezervaci Milovice zde mohou být vypuštěni divocí koně, pratuři, doplněna populace zubrů. Co takhle skutečnou divočinu, největší středoevropské safari?

RNDr. Lenka Opočenská, naše kandidátka č. 2: „Obyvatelé Libereckého kraje mají přírodu rádi. Vědí o tom, že je to velká přednost našeho kraje. Jenže byla by chyba si myslet, že takto to bude napořád. Že se o naší přírodu a krajinu nemusíme starat. Pokud tohle podceníme, můžeme ztratit to nejcennější, co tu máme.“

Něco Vám v našem programu chybí? Napište nám!