Obnovitelné zdroje? Ano, formou komunitní energetiky!
Národní centrála proti organizovanému zločinu vyšetřuje projekt na stavbu obřího fotovoltaického parku v Ralsku. Policisté provedli prohlídku v domě hejtmana Půty. Začínáme sledovat podobný příběh, který v Česku už jednou zničil solární energetiku.
TISKOVÁ ZPRÁVA
Stavba obnovitelných zdrojů se po podvodech solárních baronů prakticky zastavila. Liberecký kraj za jedenáct let hejtmana Půty nepostavil ani jediný panel. V EU teď obnovitelné zdroje vyrábějí 45 procent elektřiny. U nás je to 15 procent. Teprve v posledních letech se znovu rozběhly soukromé instalace, protože fotovoltaika je cenově výhodná. A znovu se objevily plány na velké solární elektrárny. Tu úplně největší začalo připravovat vedení Libereckého kraje v Ralsku.
Velké stavby za velké peníze přitahují korupci. Lidé v okolí z nich nemají nic – jsou to prostě elektrárny velkých firem, které dodávají proud do sítě. Solární panely si přitom může na své střeše postavit skoro každý a vyrobenou energii sdílet s dalšími domy, firmami a veřejnými budovami ve svém okolí.
„Kraje a města mají zakládat energetická družstva pro svoje budovy, pro firmy a pro lidi na svém území. Ne ze sebe dělat nové solární barony,“ shrnuje krajský spolupředseda Zelených Josef Šedlbauer. „Tohle opravdu není demokratizace a decentralizace nové energetiky, jak ji vidí Zelení,“ uzavírá spolupředseda libereckých Zelených Jindřich Felcman.