Liberecké děti měly oproti jabloneckým jen poloviční šanci dostat se na gymnázia.
Zmapoval jsem výsledky přijímacích zkoušek na čtyřletá gymnázia v Liberci a v Jablonci a zjistil jsem, že šance dětí je v obou městech úplně jiná.
Situace vypadá tak, že na přijetí na Jeronýmovu jednomu uchazeči nestačilo ani 85 bodů ze 100 z jednotné přijímací zkoušky, na F. X. Šaldy měl nejlepší nepřijatý bodů 82 a na soukromou Doctrinu 80.
Naproti tomu v Jablonci stačilo na Randovku 76 bodů a na Balvan 73, což zhruba odpovídá průměrnému požadavku na gymnázia v Česku. Z toho je zřejmé, že hodně dětí, které měly v Liberci smůlu, by se v Jablonci v klidu dostaly.
Průměrný výsledek z jednotné přijímací zkoušky byl přitom 48 bodů, takže i dítě se 73 body je nadprůměrně vzdělané, nadané, a není důvod bránit mu ve vzdělávacím směru podle vlastního výběru.
Kolik míst bychom potřebovali, aby liberecké děti měly stejné šance jako v sousedním Jablonci?
Prostým přepočtem počtu tříd na gymnáziích vychází, že bychom v Liberci potřebovali cca 4 třídy v každém ročníku gymnázia navíc, abychom našim dětem zajistili stejné podmínky, jako mají na Jablonecku. Pokud vezmeme detailní výsledky z Jeronýmovy a podíváme se na počet dětí, které zůstaly pod čarou, zjistíme, že jen na tomto gymnáziu se nedostalo na 58 dětí, které by se v Jablonci dostaly. Je to zhruba stejně, kolik bylo přijatých, a potvrzuje to hypotézu, že Liberci chybí na gymnáziích 100–120 míst v ročníku, tedy asi 500 míst celkem. A to situaci vylepšují dvě třídy na soukromém gymnáziu Doctrina, kde si studium nemůže dovolit každý.
Proč potřebujeme víc míst na gymnáziích?
1. Zhruba polovina dětí pokračuje po střední škole ve studiu na vysoké škole, nedává smysl tlačit tolik dětí na specializované školy už v 15 letech. Gymnázium jako všeobecně zaměřená škola dává pro studium na vysoké škole obvykle lepší předpoklady, už dávno nejde o školy jen pro pár nejtalentovanějších dětí z ročníku. Jenže míst na gymnáziích je v Libereckém kraji málo, převis poptávky je zde nejvyšší v celém Česku, hlavně díky neutěšené situaci v Liberci.
2. Malý počet míst gymnázia nenutí k modernizaci vzdělávání, což vede k zaostávání úrovně libereckých gymnázií za těmi nejlepšími. Proto nepřekvapí, že osm z deseti nejlepších zájemců o studium na Jeronýmově, kam je nejtěžší se dostat, si nakonec zvolilo školu jinou, pro ně nejspíš zajímavější. Takže už ani neplatí, že malá kapacita gymnázií zajistí, že to budou školy pro nejlepší – ti nejlepší odešli jinam.
Kde nová místa na gymnáziích vzít?
Liberec by měl jednat s Libereckým krajem a žádat, aby se konečně začal řídit celostátní vzdělávací politikou a začal zřizovat gymnazia, na úkor odborných škol. Klidně v budovách, kde dnes odborné školy sídlí, protože nepotřebujeme víc středních škol, potřebujeme změnit jejich strukturu. Taková transformace některých odborných škol na gymnaziální obory navíc dává perspektivu i učitelům z odborných škol: většina z nich by výuku na gymnáziích určitě v klidu zvládla a Liberecký kraj by je v této změně měl podpořit.
Každopádně nová místa na gymnaziálních oborech potřebujeme co nejdříve.